Sullins Connector Solutions HBC12DRTS-S13
HBC12DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HBC12DRTS-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HBC12DRTS-S13.pdf
Availability of HBC12DRTS-S13
QUANTITY
HBC12DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC12DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-HBC12DRTS-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC12DRTS-S13
Related LinksHBC12D, HBC12DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC12DRTS-S13 Details Description
Related parts for HBC12DRTS-S13
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 10POS R/A KEY-XY TIN datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 10M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN RCP 0.4MM NW 40POS DUAL SMD datasheet.pdf