Sullins Connector Solutions HBC12HETN
HBC12HETN picture photo
Mfg. Part Number
HBC12HETN
Brief Description
FML CRD EDGE .100 12POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC12HETN.pdf
Availability of HBC12HETN
QUANTITY
HBC12HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC12HETN
Internal Part NumberEIS-HBC12HETN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions12
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC12HETN
Related LinksHBC1, HBC12HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC12HETN Details Description
Related parts for HBC12HETN
RACK CABINET 50.62 X 24.06X25.5" datasheet.pdf
VARISTOR 61V 180A 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 200 OHM 1206 datasheet.pdf
XBEE ZB RANGE EXTENDER EU PLUG datasheet.pdf
Connector Header 35 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
MODULE DIODE 250A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
TV 22C 22#22D SKT PLUG datasheet.pdf
Microphone Preamplifier with Variable Compression and Noise Gating IC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 1UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf