Sullins Connector Solutions HBC13DRTS-S13
HBC13DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HBC13DRTS-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HBC13DRTS-S13.pdf
Availability of HBC13DRTS-S13
QUANTITY
HBC13DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC13DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-HBC13DRTS-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row13
Number of Positions26
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC13DRTS-S13
Related LinksHBC13D, HBC13DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC13DRTS-S13 Details Description
Related parts for HBC13DRTS-S13
FUSE GLASS 5A 125VAC 2AG datasheet.pdf
RES 200 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOX JUNCTION 2GANG SHALLOW OWHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ VCSP50L1 datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 440MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 20POS SMD datasheet.pdf