| Internal Part Number | EIS-HBC18DRYS-S93 | |
| Gender | Female | |
| Number of Positions/Bay/Row | 18 | |
| Number of Positions | 36 | |
| Card Thickness | 0.093" (2.36mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Color | Blue | |
| Flange Feature | Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Material - Insulation | Polybutylene Terephthalate (PBT) | |
| Read Out | Dual | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | HBC18DRYS-S93 | |
| Related Links | HBC18D, HBC18DRYS-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor | |
 | LLT6B | LIGHT ENGINE ARRAY 6X1W BLUE | datasheet.pdf | |
 | 426492100-3 | LVDS PANEL CABLE 460MM ROHS | datasheet.pdf | |