Sullins Connector Solutions HBC18HETH
HBC18HETH picture photo
Mfg. Part Number
HBC18HETH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 18POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC18HETH.pdf
Availability of HBC18HETH
QUANTITY
HBC18HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC18HETH
Internal Part NumberEIS-HBC18HETH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions18
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC18HETH
Related LinksHBC1, HBC18HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC18HETH Details Description
Related parts for HBC18HETH
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMA datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .450" datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 2.03MM TRANS C-MT datasheet.pdf
MOTION CONTROL MODULE 2 AXIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.187W SOT363 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf