Sullins Connector Solutions HBC20DRYH
HBC20DRYH picture photo
Mfg. Part Number
HBC20DRYH
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HBC20DRYH.pdf
Availability of HBC20DRYH
QUANTITY
HBC20DRYH Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC20DRYH
Internal Part NumberEIS-HBC20DRYH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC20DRYH
Related LinksHBC2, HBC20DRYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC20DRYH Details Description
Related parts for HBC20DRYH
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 35MA SNT4A datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROLLENHALTER datasheet.pdf
4,7UF 50V 5X11 datasheet.pdf