Sullins Connector Solutions HBC22DRAH
HBC22DRAH picture photo
Mfg. Part Number
HBC22DRAH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
HBC22DRAH.pdf
Availability of HBC22DRAH
QUANTITY
HBC22DRAH Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC22DRAH
Internal Part NumberEIS-HBC22DRAH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC22DRAH
Related LinksHBC2, HBC22DRAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC22DRAH Details Description
Related parts for HBC22DRAH
IC FPGA 128 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
ANALOG TIMER S1DXM MULTI-RANGE datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 32-QFP datasheet.pdf
ADVISOR T3 USB 3.0 ANALYZER datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf