Sullins Connector Solutions HBC28DRTN
HBC28DRTN picture photo
Mfg. Part Number
HBC28DRTN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HBC28DRTN.pdf
Availability of HBC28DRTN
QUANTITY
HBC28DRTN Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC28DRTN
Internal Part NumberEIS-HBC28DRTN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC28DRTN
Related LinksHBC2, HBC28DRTN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC28DRTN Details Description
Related parts for HBC28DRTN
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7.5A 12V datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 6-18V 1.4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf