Sullins Connector Solutions HBC28HETS
HBC28HETS picture photo
Mfg. Part Number
HBC28HETS
Brief Description
FML CRD EDGE .100 28POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC28HETS.pdf
Availability of HBC28HETS
QUANTITY
HBC28HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC28HETS
Internal Part NumberEIS-HBC28HETS
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions28
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC28HETS
Related LinksHBC2, HBC28HETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC28HETS Details Description
Related parts for HBC28HETS
DUCT SLOT PVC WH 4X3"X 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 166MHZ 208QFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD323 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5MM datasheet.pdf
CABLE MULTI I/O CONNECTING .6M datasheet.pdf
RES 464 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
BUILD DIAG THERMAL IMAGER 9HZ datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 84MA 27 OHM TH datasheet.pdf