Sullins Connector Solutions HBC28HEYH
HBC28HEYH picture photo
Mfg. Part Number
HBC28HEYH
Brief Description
FML CRD EDGE .100 28POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC28HEYH.pdf
Availability of HBC28HEYH
QUANTITY
HBC28HEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC28HEYH
Internal Part NumberEIS-HBC28HEYH
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions28
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC28HEYH
Related LinksHBC2, HBC28HEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC28HEYH Details Description
Related parts for HBC28HEYH
IC Z8 ENCORE MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.5" DIA BLACK datasheet.pdf
IC HARDWARE MONITOR 56-TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT W/DAC 40TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADR 4POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
SOT 23 SINGLE LEAD FREE datasheet.pdf
DIP CABLE 20POS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf