Sullins Connector Solutions HBC36DRES-S13
HBC36DRES-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HBC36DRES-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HBC36DRES-S13.pdf
Availability of HBC36DRES-S13
QUANTITY
HBC36DRES-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC36DRES-S13
Internal Part NumberEIS-HBC36DRES-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC36DRES-S13
Related LinksHBC36D, HBC36DRES-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC36DRES-S13 Details Description
Related parts for HBC36DRES-S13
TRANSISTOR NPN RF 12V SOT-23 datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 500MCM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO41 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf