Sullins Connector Solutions HBC36DRES-S734
HBC36DRES-S734 picture photo
Mfg. Part Number
HBC36DRES-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET
Datasheet Download
HBC36DRES-S734.pdf
Availability of HBC36DRES-S734
QUANTITY
HBC36DRES-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC36DRES-S734
Internal Part NumberEIS-HBC36DRES-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions72
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC36DRES-S734
Related LinksHBC36DR, HBC36DRES-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC36DRES-S734 Details Description
Related parts for HBC36DRES-S734
IC REG LDO 3.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 180PF 5KV R42 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf