Sullins Connector Solutions HBC36DRTN-S93
HBC36DRTN-S93 picture photo
Mfg. Part Number
HBC36DRTN-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HBC36DRTN-S93.pdf
Availability of HBC36DRTN-S93
QUANTITY
HBC36DRTN-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC36DRTN-S93
Internal Part NumberEIS-HBC36DRTN-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions72
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC36DRTN-S93
Related LinksHBC36D, HBC36DRTN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC36DRTN-S93 Details Description
Related parts for HBC36DRTN-S93
IC FLASH 1MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AC datasheet.pdf
IC OPAMP LOGARITHMIC 1.4MHZ 14SO datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC PERIPHERAL DRVR DUAL HS 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
KNOB SMOOTH 3.250" ALUMINUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf