Sullins Connector Solutions HBC40HETS
HBC40HETS picture photo
Mfg. Part Number
HBC40HETS
Brief Description
FML CRD EDGE .100 40POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC40HETS.pdf
Availability of HBC40HETS
QUANTITY
HBC40HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC40HETS
Internal Part NumberEIS-HBC40HETS
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC40HETS
Related LinksHBC4, HBC40HETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC40HETS Details Description
Related parts for HBC40HETS
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IEEE 1394 4PIN/M-4PN/M 3' datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20SO datasheet.pdf
CBL MMCX PLUG/SMA JACK 12" RG316 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SR BTS PCBRSM 3 ASY C datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A SOT223 datasheet.pdf