Sullins Connector Solutions HBC43HEYH
HBC43HEYH picture photo
Mfg. Part Number
HBC43HEYH
Brief Description
FML CRD EDGE .100 43POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC43HEYH.pdf
Availability of HBC43HEYH
QUANTITY
HBC43HEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC43HEYH
Internal Part NumberEIS-HBC43HEYH
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions43
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC43HEYH
Related LinksHBC4, HBC43HEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC43HEYH Details Description
Related parts for HBC43HEYH
IC ADC 14BIT SRL 333KSPS 24SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
IC MODULATOR DRVR 10GBPS 24-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
MINI CT PISTOL HEAD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC datasheet.pdf