Sullins Connector Solutions HBC43HEYN
HBC43HEYN picture photo
Mfg. Part Number
HBC43HEYN
Brief Description
FML CRD EDGE .100 43POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC43HEYN.pdf
Availability of HBC43HEYN
QUANTITY
HBC43HEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC43HEYN
Internal Part NumberEIS-HBC43HEYN
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions43
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC43HEYN
Related LinksHBC4, HBC43HEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC43HEYN Details Description
Related parts for HBC43HEYN
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CABLE SMB R/A PLUG-R/A PLUG 36" datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ELECT COND ACRYLIC 0.75"X36YDS datasheet.pdf