Sullins Connector Solutions HBC50DRYN-S93
HBC50DRYN-S93 picture photo
Mfg. Part Number
HBC50DRYN-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HBC50DRYN-S93.pdf
Availability of HBC50DRYN-S93
QUANTITY
HBC50DRYN-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC50DRYN-S93
Internal Part NumberEIS-HBC50DRYN-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC50DRYN-S93
Related LinksHBC50D, HBC50DRYN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC50DRYN-S93 Details Description
Related parts for HBC50DRYN-S93
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR 110V 14MM FLUSH BLUE datasheet.pdf
JPT HOUSING SEAL 6P datasheet.pdf
SWITCH PLATE ESTOP LOW/OFF/RAISE datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 40MM datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 50POS datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf