Sullins Connector Solutions HBC65HEYS
HBC65HEYS picture photo
Mfg. Part Number
HBC65HEYS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 65POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC65HEYS.pdf
Availability of HBC65HEYS
QUANTITY
HBC65HEYS Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC65HEYS
Internal Part NumberEIS-HBC65HEYS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions65
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC65HEYS
Related LinksHBC6, HBC65HEYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC65HEYS Details Description
Related parts for HBC65HEYS
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOT323 datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC ADH LTGRY 3" datasheet.pdf
CAP CER 43PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC 7MA 110VAC/DC datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/3V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 100W datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW VMT3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 10W DO213AB datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 9POS STR SLDR CUP datasheet.pdf