Sullins Connector Solutions HBC65HEYS
HBC65HEYS picture photo
Mfg. Part Number
HBC65HEYS
Brief Description
FML CRD EDGE .100 65POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC65HEYS.pdf
Availability of HBC65HEYS
QUANTITY
HBC65HEYS Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC65HEYS
Internal Part NumberEIS-HBC65HEYS
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions65
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC65HEYS
Related LinksHBC6, HBC65HEYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC65HEYS Details Description
Related parts for HBC65HEYS
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 7W STER 17SIL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED PANEL IND 14V 20MA AMBER datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.44A 390 MOHM datasheet.pdf
2442-23WG CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 10.790K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 6POS SMD R/A TIN datasheet.pdf