Vishay/BCcomponents HBE102MBBNY0KR
HBE102MBBNY0KR picture photo
Mfg. Part Number
HBE102MBBNY0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
HBE102MBBNY0KR.pdf
Availability of HBE102MBBNY0KR
QUANTITY
HBE102MBBNY0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HBE102MBBNY0KR
Internal Part NumberEIS-HBE102MBBNY0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHBE
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBE102MBBNY0KR
Related LinksHBE102M, HBE102MBBNY0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HBE102MBBNY0KR Details Description
Related parts for HBE102MBBNY0KR
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOT 3LVL.400 32POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2V 200MW 1005 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3V SS 8-SOIC datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 12VOUT SMD datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf