Vishay/BCcomponents HBK101KBBCRAKR
HBK101KBBCRAKR picture photo
Mfg. Part Number
HBK101KBBCRAKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
HBK101KBBCRAKR.pdf
Availability of HBK101KBBCRAKR
QUANTITY
HBK101KBBCRAKR Order Process
Ship out your order
Specifications of HBK101KBBCRAKR
Internal Part NumberEIS-HBK101KBBCRAKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHBK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBK101KBBCRAKR
Related LinksHBK101K, HBK101KBBCRAKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HBK101KBBCRAKR Details Description
Related parts for HBK101KBBCRAKR
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 208QFP datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 825 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION FOR MKJ CONTACTS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
POKE IN FLACHSTECK datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A SYNC 10DFN datasheet.pdf