Sullins Connector Solutions HBM10DRAS
HBM10DRAS picture photo
Mfg. Part Number
HBM10DRAS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
HBM10DRAS.pdf
Availability of HBM10DRAS
QUANTITY
HBM10DRAS Order Process
Ship out your order
Specifications of HBM10DRAS
Internal Part NumberEIS-HBM10DRAS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBM10DRAS
Related LinksHBM1, HBM10DRAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBM10DRAS Details Description
Related parts for HBM10DRAS
RES 9.1K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf