Sullins Connector Solutions HBM12DSAN
HBM12DSAN picture photo
Mfg. Part Number
HBM12DSAN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
HBM12DSAN.pdf
Availability of HBM12DSAN
QUANTITY
HBM12DSAN Order Process
Ship out your order
Specifications of HBM12DSAN
Internal Part NumberEIS-HBM12DSAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBM12DSAN
Related LinksHBM1, HBM12DSAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBM12DSAN Details Description
Related parts for HBM12DSAN
CAP CER 0.012UF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
ELBOW COUPLING 4961 SERIES datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FIM CBL 693MDL655 1.0M datasheet.pdf
T-COUPLE K M8 THREADED 4M datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 40QFN datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf