Sullins Connector Solutions HBM18DSUH
HBM18DSUH picture photo
Mfg. Part Number
HBM18DSUH
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 DIP SLD
Datasheet Download
HBM18DSUH.pdf
Availability of HBM18DSUH
QUANTITY
HBM18DSUH Order Process
Ship out your order
Specifications of HBM18DSUH
Internal Part NumberEIS-HBM18DSUH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBM18DSUH
Related LinksHBM1, HBM18DSUH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBM18DSUH Details Description
Related parts for HBM18DSUH
BATTERY NIMH 1.2V 2000MAH datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V/7V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4X2SON datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf