Bel Fuse Inc. HBS150ZG-ANT
HBS150ZG-ANT picture photo
Mfg. Part Number
HBS150ZG-ANT
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 5V 30A
Datasheet Download
HBS150ZG-ANT.pdf
Availability of HBS150ZG-ANT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HBS150ZG-ANT Order Process
Ship out your order
Specifications of HBS150ZG-ANT
Internal Part NumberEIS-HBS150ZG-ANT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Oct/2013
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHBS
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)34V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBS150ZG-ANT
Related LinksHBS150, HBS150ZG-ANT Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
HBS150ZG-ANT Details Description
Related parts for HBS150ZG-ANT
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28DIP datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 1206 datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf