C&K Components HBS2KCF5SP055C
HBS2KCF5SP055C picture photo
Mfg. Part Number
HBS2KCF5SP055C
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SNAP-ACTING
Datasheet Download
HBS2KCF5SP055C.pdf
Availability of HBS2KCF5SP055C
QUANTITY
HBS2KCF5SP055C Order Process
Ship out your order
Specifications of HBS2KCF5SP055C
Internal Part NumberEIS-HBS2KCF5SP055C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesHB
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Operating Force, Torque368gf
Release Force113gf
Pretravel0.020" (0.5mm)
Differential Travel0.002" (0.05mm)
Overtravel0.005" (0.13mm)
Operating Position0.625" (15.9mm)
Mechanical Life-
Electrical Life-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBS2KCF5SP055C
Related LinksHBS2KCF, HBS2KCF5SP055C Datasheet, C&K Components Distributor
HBS2KCF5SP055C Details Description
Related parts for HBS2KCF5SP055C
SWITCH MINI SPDT PLUNG SILV PCB datasheet.pdf
IC DAC 16BIT PAR 48-LQFP datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 1KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf