Vishay/BCcomponents HBU151KBBNA0KR
HBU151KBBNA0KR picture photo
Mfg. Part Number
HBU151KBBNA0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 2KV N750 RADIAL
Datasheet Download
HBU151KBBNA0KR.pdf
Availability of HBU151KBBNA0KR
QUANTITY
HBU151KBBNA0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HBU151KBBNA0KR
Internal Part NumberEIS-HBU151KBBNA0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHBU
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientN750
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBU151KBBNA0KR
Related LinksHBU151K, HBU151KBBNA0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HBU151KBBNA0KR Details Description
Related parts for HBU151KBBNA0KR
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 22 POS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf