Vishay/BCcomponents HBZ101KBBBLAKR
HBZ101KBBBLAKR picture photo
Mfg. Part Number
HBZ101KBBBLAKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
HBZ101KBBBLAKR.pdf
Availability of HBZ101KBBBLAKR
QUANTITY
HBZ101KBBBLAKR Order Process
Ship out your order
Specifications of HBZ101KBBBLAKR
Internal Part NumberEIS-HBZ101KBBBLAKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHBZ
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBZ101KBBBLAKR
Related LinksHBZ101K, HBZ101KBBBLAKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HBZ101KBBBLAKR Details Description
Related parts for HBZ101KBBBLAKR
CONN RECEPT 16POS .050 R/A PCB datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
3M 50W 750W ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
1.25MM M/F ON 28AWG 150MM datasheet.pdf