Vishay/BCcomponents HBZ151MBBBLAKR
HBZ151MBBBLAKR picture photo
Mfg. Part Number
HBZ151MBBBLAKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
HBZ151MBBBLAKR.pdf
Availability of HBZ151MBBBLAKR
QUANTITY
HBZ151MBBBLAKR Order Process
Ship out your order
Specifications of HBZ151MBBBLAKR
Internal Part NumberEIS-HBZ151MBBBLAKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHBZ
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBZ151MBBBLAKR
Related LinksHBZ151M, HBZ151MBBBLAKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HBZ151MBBBLAKR Details Description
Related parts for HBZ151MBBBLAKR
IC MULTIPLEXER 16X1 28DIP datasheet.pdf
OSC XO 18.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf