Vishay/BCcomponents HBZ560MBBCD0KR
HBZ560MBBCD0KR picture photo
Mfg. Part Number
HBZ560MBBCD0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
HBZ560MBBCD0KR.pdf
Availability of HBZ560MBBCD0KR
QUANTITY
HBZ560MBBCD0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HBZ560MBBCD0KR
Internal Part NumberEIS-HBZ560MBBCD0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHBZ
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBZ560MBBCD0KR
Related LinksHBZ560M, HBZ560MBBCD0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HBZ560MBBCD0KR Details Description
Related parts for HBZ560MBBCD0KR
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 300MA 480 MOHM datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 2W 86DB 70MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 31.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 75V 20% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 60MBAR DIFF 5V SIP datasheet.pdf
SAFETY MAT 300X1250MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 300MW SOT23 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG SLATE 500' datasheet.pdf