Vishay/BCcomponents HBZ560MBBCRAKR
HBZ560MBBCRAKR picture photo
Mfg. Part Number
HBZ560MBBCRAKR
Brief Description
CAP CER 56PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
HBZ560MBBCRAKR.pdf
Availability of HBZ560MBBCRAKR
QUANTITY
HBZ560MBBCRAKR Order Process
Ship out your order
Specifications of HBZ560MBBCRAKR
Internal Part NumberEIS-HBZ560MBBCRAKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesHBZ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBZ560MBBCRAKR
Related LinksHBZ560M, HBZ560MBBCRAKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HBZ560MBBCRAKR Details Description
Related parts for HBZ560MBBCRAKR
RES 750 OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
INCH-REVERSE datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3POS SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2.54MM T/H datasheet.pdf