Citizen Finedevice HC-49/U-S12000000ABJB
HC-49/U-S12000000ABJB picture photo
Mfg. Part Number
HC-49/U-S12000000ABJB
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
HC-49/U-S12000000ABJB.pdf
Availability of HC-49/U-S12000000ABJB
QUANTITY
HC-49/U-S12000000ABJB Order Process
Ship out your order
Specifications of HC-49/U-S12000000ABJB
Internal Part NumberEIS-HC-49/U-S12000000ABJB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC49US
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.453" L x 0.183" W (11.50mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC-49/U-S12000000ABJB
Related LinksHC-49/U-S1, HC-49/U-S12000000ABJB Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
HC-49/U-S12000000ABJB Details Description
Related parts for HC-49/U-S12000000ABJB
JUMPER-H1502TR/A3048W/H1500TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC-DC PCB MOUNT QUARTER BRICK datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
POWER SUPPLY 60W datasheet.pdf