Citizen Finedevice HC-49/U-S24000000ABJB
HC-49/U-S24000000ABJB picture photo
Mfg. Part Number
HC-49/U-S24000000ABJB
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
HC-49/U-S24000000ABJB.pdf
Availability of HC-49/U-S24000000ABJB
QUANTITY
HC-49/U-S24000000ABJB Order Process
Ship out your order
Specifications of HC-49/U-S24000000ABJB
Internal Part NumberEIS-HC-49/U-S24000000ABJB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC49US
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.453" L x 0.183" W (11.50mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC-49/U-S24000000ABJB
Related LinksHC-49/U-S2, HC-49/U-S24000000ABJB Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
HC-49/U-S24000000ABJB Details Description
Related parts for HC-49/U-S24000000ABJB
IC EEPROM 8KBIT 20MHZ 8MAP datasheet.pdf
RES 91 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN 12AWG SIZE 12 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKT 210POS 5ROW VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS 7.92MM datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf