FFF HC02108000J0G
HC02108000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HC02108000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
700 TB SPRING CLAMP
Datasheet Download
HC02108000J0G.pdf
Availability of HC02108000J0G
QUANTITY
HC02108000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HC02108000J0G
Internal Part NumberEIS-HC02108000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHC
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.146" (3.70mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current6A
Voltage300V
Wire Gauge16-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole, Kinked Pin
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingPhosphor Bronze - Tin Plated
Clamp Material - Plating-
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC02108000J0G
Related LinksHC0210, HC02108000J0G Datasheet, FFF Distributor
HC02108000J0G Details Description
Related parts for HC02108000J0G
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 50/250KSPS 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
2MM HDM BP PW ST3.5 30AU GF 3CKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
FAN 24VDC 40X20MM 3WR datasheet.pdf
3 ROW BOX RECP 210 POS 100 C/L datasheet.pdf