Panasonic Electric Works HC1-H-AC48V
HC1-H-AC48V picture photo
Mfg. Part Number
HC1-H-AC48V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V
Datasheet Download
HC1-H-AC48V.pdf
Availability of HC1-H-AC48V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC1-H-AC48V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC1-H-AC48V
Internal Part NumberEIS-HC1-H-AC48V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current25mA
Coil Voltage48VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)38.4 VAC
Turn Off Voltage (Min)14.4 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC1-H-AC48V
Related LinksHC1-H, HC1-H-AC48V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC1-H-AC48V Details Description
Related parts for HC1-H-AC48V
RES SMD 619 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 45DEG 3POS 5MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
IC GENERATOR CRYSTAL CLOCK 14DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 700VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 10POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 48W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12 OHM 5% 10W datasheet.pdf