Panasonic Electric Works HC1-H-DC110V
HC1-H-DC110V picture photo
Mfg. Part Number
HC1-H-DC110V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 110V
Datasheet Download
HC1-H-DC110V.pdf
Availability of HC1-H-DC110V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC1-H-DC110V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC1-H-DC110V
Internal Part NumberEIS-HC1-H-DC110V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1 W
Coil Resistance10 kOhms
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC1-H-DC110V
Related LinksHC1-H-, HC1-H-DC110V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC1-H-DC110V Details Description
Related parts for HC1-H-DC110V
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1A 170 MOHM TH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 60.4 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 5SIP datasheet.pdf
IC FREQUENCY GENERATOR 24HVQFN datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
MICRO 21C P 12" RBW JACKS NI datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 3POS SILVER SLDR datasheet.pdf