Panasonic Electric Works HC1-HP-AC12V
HC1-HP-AC12V picture photo
Mfg. Part Number
HC1-HP-AC12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Datasheet Download
HC1-HP-AC12V.pdf
Availability of HC1-HP-AC12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC1-HP-AC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC1-HP-AC12V
Internal Part NumberEIS-HC1-HP-AC12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current100mA
Coil Voltage12VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VAC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC1-HP-AC12V
Related LinksHC1-HP, HC1-HP-AC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC1-HP-AC12V Details Description
Related parts for HC1-HP-AC12V
CONN HEADER 14POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
K8341C TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HDR 75POS 2.54MM T/H datasheet.pdf