Panasonic Electric Works HC1-HP-AC24V
HC1-HP-AC24V picture photo
Mfg. Part Number
HC1-HP-AC24V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Datasheet Download
HC1-HP-AC24V.pdf
Availability of HC1-HP-AC24V
QUANTITY
HC1-HP-AC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC1-HP-AC24V
Internal Part NumberEIS-HC1-HP-AC24V
Coil TypeNon Latching
Coil Current50mA
Coil Voltage24VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min)7.2 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC1-HP-AC24V
Related LinksHC1-HP, HC1-HP-AC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC1-HP-AC24V Details Description
Related parts for HC1-HP-AC24V
RES SMD 44.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V SOD323 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 55POS datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 36 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 400V 30A TO220 datasheet.pdf
IPD M18 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RJ45 PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf