Panasonic Electric Works HC1-HTM-DC12V-F
HC1-HTM-DC12V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC1-HTM-DC12V-F
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Datasheet Download
HC1-HTM-DC12V-F.pdf
Availability of HC1-HTM-DC12V-F
QUANTITY
HC1-HTM-DC12V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC1-HTM-DC12V-F
Internal Part NumberEIS-HC1-HTM-DC12V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Coil Power900 mW
Coil Resistance160 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC1-HTM-DC12V-F
Related LinksHC1-HTM, HC1-HTM-DC12V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC1-HTM-DC12V-F Details Description
Related parts for HC1-HTM-DC12V-F
RES SMD 6.98KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 240-DIMM datasheet.pdf
IC TEMP-TO-PULSE WIDTH 10-UMAX datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS M12 4-20MA datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
FEED CAM 820726 datasheet.pdf
SELF STRIP BLOCK 24-BLOCK datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMP datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
820UF 50V 16X38 85C AXI datasheet.pdf