Panasonic Electric Works HC1-HTM-DC48V-F
HC1-HTM-DC48V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC1-HTM-DC48V-F
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V
Datasheet Download
HC1-HTM-DC48V-F.pdf
Availability of HC1-HTM-DC48V-F
QUANTITY
HC1-HTM-DC48V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC1-HTM-DC48V-F
Internal Part NumberEIS-HC1-HTM-DC48V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Coil TypeNon Latching
Coil Current18.5mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)38.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Coil Power900 mW
Coil Resistance2.6 kOhms
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC1-HTM-DC48V-F
Related LinksHC1-HTM, HC1-HTM-DC48V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC1-HTM-DC48V-F Details Description
Related parts for HC1-HTM-DC48V-F
FIXED IND 27UH 146MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PWR SUPPLY 15W OPEN 5V 3.0A datasheet.pdf
CONN SPLICE 14-18AWG THRU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 158 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 2KVDC SCREW datasheet.pdf
XE ENVIRONMENTALLY SEALED SW datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/2 BK 14X6" datasheet.pdf
TERM BLOCK INSERTION BRIDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf