FFF HC12008000J0G
HC12008000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HC12008000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB SPRING CLAMP
Datasheet Download
HC12008000J0G.pdf
Availability of HC12008000J0G
QUANTITY
HC12008000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HC12008000J0G
Internal Part NumberEIS-HC12008000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,160
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHC
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current6A
Voltage300V
Wire Gauge16-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole, Kinked Pin
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingPhosphor Bronze - Tin Plated
Clamp Material - Plating-
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC12008000J0G
Related LinksHC1200, HC12008000J0G Datasheet, FFF Distributor
HC12008000J0G Details Description
Related parts for HC12008000J0G
PIN RCPT HOLTITE .016-.021" DIA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR PHOTOLOGIC SIDE LOOKING datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS232 16-SOIC datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESS IN TOOL 5PR X 16COLUMN BCP datasheet.pdf
RES SMD 5.05KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 200MA 1.6 OHM datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf