Panasonic Electric Works HC1E-H-DC110V
HC1E-H-DC110V picture photo
Mfg. Part Number
HC1E-H-DC110V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 110V
Datasheet Download
HC1E-H-DC110V.pdf
Availability of HC1E-H-DC110V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC1E-H-DC110V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC1E-H-DC110V
Internal Part NumberEIS-HC1E-H-DC110V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHCE
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Amber
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1 W
Coil Resistance10 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC1E-H-DC110V
Related LinksHC1E-H, HC1E-H-DC110V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC1E-H-DC110V Details Description
Related parts for HC1E-H-DC110V
TRANS NPN DARL 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC DIFF LINE RECEIVER HS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 57.6 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 2W SMBJ datasheet.pdf