Panasonic Electric Works HC1E-HTM-AC115V
HC1E-HTM-AC115V picture photo
Mfg. Part Number
HC1E-HTM-AC115V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 115V
Datasheet Download
HC1E-HTM-AC115V.pdf
Availability of HC1E-HTM-AC115V
QUANTITY
HC1E-HTM-AC115V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC1E-HTM-AC115V
Internal Part NumberEIS-HC1E-HTM-AC115V
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.4mA
Coil Voltage115VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)92 VAC
Turn Off Voltage (Min)34.5 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
FeaturesSealed - Amber
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC1E-HTM-AC115V
Related LinksHC1E-HT, HC1E-HTM-AC115V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC1E-HTM-AC115V Details Description
Related parts for HC1E-HTM-AC115V
SWITCH PUSHBUTTON DPST 6A 125V datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 10A 1:100 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT BLUE 20MA W/WIRE 12" datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 277VAC 50VDC datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
CABLE ASSY DISPLAYPORT W/LATCH datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 640MA 120 MOHM datasheet.pdf