Panasonic Electric Works HC2-H-AC240V-VDE
HC2-H-AC240V-VDE picture photo
Mfg. Part Number
HC2-H-AC240V-VDE
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 240V
Datasheet Download
HC2-H-AC240V-VDE.pdf
Availability of HC2-H-AC240V-VDE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC2-H-AC240V-VDE Order Process
Ship out your order
Specifications of HC2-H-AC240V-VDE
Internal Part NumberEIS-HC2-H-AC240V-VDE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current5mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC2-H-AC240V-VDE
Related LinksHC2-H-AC, HC2-H-AC240V-VDE Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC2-H-AC240V-VDE Details Description
Related parts for HC2-H-AC240V-VDE
IC MUX 4:1 DIFF 5V ECL 20-TSSOP datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZR 4MA TSOT-6 datasheet.pdf
IC SEQUENCER/SUPERVISOR 32LQFP datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
350 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 100A datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf