Panasonic Electric Works HC2-H-AC24V-F
HC2-H-AC24V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC2-H-AC24V-F
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V
Datasheet Download
HC2-H-AC24V-F.pdf
Availability of HC2-H-AC24V-F
QUANTITY
HC2-H-AC24V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC2-H-AC24V-F
Internal Part NumberEIS-HC2-H-AC24V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current50mA
Coil Voltage24VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min)7.2 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC2-H-AC24V-F
Related LinksHC2-H-, HC2-H-AC24V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC2-H-AC24V-F Details Description
Related parts for HC2-H-AC24V-F
IC OPAMP GP 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 2POLE QC SCREW PNL datasheet.pdf
IC LASR DRVR 4.25GBPS 3.6V 16MLF datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 4V X7S 0603 datasheet.pdf
SC SIMPLX/MT-RJ 3M1 C/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
REPLACEMENT BATTERY CARTRIDGW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf