Panasonic Electric Works HC2-HP-AC240-VDE
HC2-HP-AC240-VDE picture photo
Mfg. Part Number
HC2-HP-AC240-VDE
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 240V
Datasheet Download
HC2-HP-AC240-VDE.pdf
Availability of HC2-HP-AC240-VDE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC2-HP-AC240-VDE Order Process
Ship out your order
Specifications of HC2-HP-AC240-VDE
Internal Part NumberEIS-HC2-HP-AC240-VDE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current5mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC2-HP-AC240-VDE
Related LinksHC2-HP-A, HC2-HP-AC240-VDE Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC2-HP-AC240-VDE Details Description
Related parts for HC2-HP-AC240-VDE
IC SUPERVISOR WATCHDOG SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LT5557EUF datasheet.pdf
21 MTE HDR SRRA SFMNT .100CL datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
LC2+ HGH TEMP CONN 126UM SM BLUE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0011UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf