Panasonic Electric Works HC2-HTM-DC110V
HC2-HTM-DC110V picture photo
Mfg. Part Number
HC2-HTM-DC110V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 110V
Datasheet Download
HC2-HTM-DC110V.pdf
Availability of HC2-HTM-DC110V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC2-HTM-DC110V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC2-HTM-DC110V
Internal Part NumberEIS-HC2-HTM-DC110V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1 W
Coil Resistance10 kOhms
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC2-HTM-DC110V
Related LinksHC2-HTM, HC2-HTM-DC110V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC2-HTM-DC110V Details Description
Related parts for HC2-HTM-DC110V
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC MCU 64KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 630MA 998 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 92 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
LED EMITTER RGBW 10W 4CH MCPCB datasheet.pdf
HEXASHIELD ADAPTOR datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf