Panasonic Electric Works HC2E-H-DC24V
HC2E-H-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
HC2E-H-DC24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V
Datasheet Download
HC2E-H-DC24V.pdf
Availability of HC2E-H-DC24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC2E-H-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC2E-H-DC24V
Internal Part NumberEIS-HC2E-H-DC24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHCE
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current37mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Amber
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance650 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC2E-H-DC24V
Related LinksHC2E-H, HC2E-H-DC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC2E-H-DC24V Details Description
Related parts for HC2E-H-DC24V
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR MUX QUAD 16SOIC datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B DUAL 68PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 PG21 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
ADAPTER 44QFP TO 44DIP datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf