LEM USA, Inc. HC2F100-SN
HC2F100-SN picture photo
Mfg. Part Number
HC2F100-SN
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC
Datasheet Download
HC2F100-SN.pdf
Availability of HC2F100-SN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC2F100-SN Order Process
Ship out your order
Specifications of HC2F100-SN
Internal Part NumberEIS-HC2F100-SN
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesHC2F
PackagingBulk
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing100A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity20mV/A
Frequency20kHz
Linearity±0.2%
Accuracy-
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Response Time15µs
Current - Supply (Max)20mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC2F100-SN
Related LinksHC2F1, HC2F100-SN Datasheet, LEM USA, Inc. Distributor
HC2F100-SN Details Description
Related parts for HC2F100-SN
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 650MA 190 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 90NS 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 33W 36-75VIN 2.75A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
COMPACT FLASH 512MB SLC IND datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf