Panasonic Electric Works HC3-H-AC115V
HC3-H-AC115V picture photo
Mfg. Part Number
HC3-H-AC115V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 115V
Datasheet Download
HC3-H-AC115V.pdf
Availability of HC3-H-AC115V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC3-H-AC115V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-H-AC115V
Internal Part NumberEIS-HC3-H-AC115V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Coil TypeNon Latching
Coil Current11.4mA
Coil Voltage115VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)92 VAC
Turn Off Voltage (Min)34.5 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-H-AC115V
Related LinksHC3-H-, HC3-H-AC115V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-H-AC115V Details Description
Related parts for HC3-H-AC115V
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.65 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 8TDFN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RS PLC DO W/LD F&CB 1771-OD16 datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 25 F 18" RBW ELE/NICK datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf